Sanibel Granatimet

Sanibel Island botë është i njohur për plazhet e saj granatimet dhe konsiderohet të jetë një nga Top 3 plazhet granatimeve në botë. Mbi ndonjë nga shtatëmbëdhjetë milje e saj të plazhit, Sanibel zbulon një bollëk të predhave që do të marrë frymë tuaj larg.

Pse Sanibel është unik

Shtrirë në Gjirin e Meksikës, me një unik orientim lindje-perëndim, brigjet me rërë akt Sanibel-së si një natyrore "net" për predha udhëtojnë drejt veriut në e tanishme. Çdo ditë një lloj i ri i shell duket të dominojnë në plazh dhe çdo ditë ka një përvojë të re. Llojet e predhave në plazh ndryshojnë sipas kohës së vitit.

Granatimeve LIVE ËSHTË I PALIGJSHËM!
Mos e merrni predha të gjalla, duke përfshirë urchins detit, yjeve të detit (peshku yll) dhe dollarë rërë. Duke marrë predha jetojnë është e paligjshme, gjobat trupmadh ($ 500 për SHELL për një vepër të parë), dhe ligji është zbatuar.

Rregull e pranoj është se në qoftë se ajo është e gjallë; shikoni dhe butësisht ta kthejë në ujë. Ju lutem, mos hedhin predha të jetojnë, pasi kjo mund të gjymtuar apo vrarë krijesë. Duke lënë predha jetojnë siguron se nuk do të vazhdojë të jetë predha në ishujt tanë për vitet që vijnë.

Granatimet Këshilla
Kur dhe Ku të predhë

Ne jemi pyetur shpesh nga vizitorët kur është koha më e mirë për të bombarduar. Kombinim ideal është një baticë jashtëzakonisht i ulët gjatë një hënë të plotë me një erë veriperëndimore, dy ose tre ditë pas një stuhie të gjatë të lartë të sezonit. Që të gjitha këto kushte nuk ka të ngjarë të ndodhin të gjitha në të njëjtën kohë, shellers për fat të mirë të zgjidhur për çdo një prej tyre. Jo të gjitha predha janë në plazh - të marrë jashtë në ujë dhe hidhem ngadalë.

Nuk ka shmangur faktin që numri dhe shumëllojshmëria e predhave është më i madh gjatë muajve të dimrit, në sajë të erërave veriperëndimore në atë kohë të vitit. Mirëpo, pa marrë parasysh çfarë kohë të vitit ju vizitoni, ju do të jetë gjithmonë në gjendje për të gjetur diçka që do të të rrahë fort dhe të bëjë një suvenir të mrekullueshme të pushimeve tuaja.

Koha më e mirë e ditës për granatimeve është i varur nga Tides. Baticë të ulët, +/- 30 minuta është gjithmonë koha më e mirë si uji largohet ekspozon sandbars dhe lë pas troughs që shpesh mbajnë një shumëllojshmëri të gjerë të të dy predha dhe jetën e detit. Një tabelë batica lokal, i përshtatshëm për datat tuaj pushime, mund të gjenden në BestofSanibelCaptiva.com . Print një të tillë në mënyrë specifike për datat tuaj dhe ta sjellë atë së bashku.

Best Vendndodhja? E drejtë jashtë derën tuaj në West Wind Inn! Nëse ju vendosni për të eksploruar plazhet publike mbi Sanibel dhe Captiva, të jetë i sigurt për të kontrolluar hartën tonë dhe përshkrimet e secilës drejt në fund të kësaj faqeje.

Veshje & Pajisje

Përveç nevojave të zakonshme plazhi (hat, sunscreen, ujë, syze dielli) ka disa artikuj shtesë për të marrë në shqyrtim:
• Shoes ujit apo atlete të vjetra - i rekomanduar fort! Prerje këmbë tuaj në një copë të mprehtë të shell mund të rezultojë në një infeksion të keq. Jo mënyrë që ju doni të kaluar pushimet tuaja.
• Një enë të kryer gjen tuaja - pails rërë, qese rrjetë apo qese ushqimore plastike të punojnë mirë.
• Shell Nets dhe Sanibel "scoops Snow" - shitur në disa dyqane lokale, disa njerëz të betoheni për ta për gërmime arkeologjike dhe scooping sidomos në vijën e shfletoj.

Shell ID
Një Intro i shkurtër Për të molusqeve

Një predhë detit është në të vërtetë skelet e jashtme e një kafshe të quajtur një gocë deti. Që nga kafsha nuk ka strukturën e kockave, ai e mbron veten e tij duke marrë kalcium nga uji dhe rërë dhe duke e bërë një tajitje e hollë që mbulon trupin e tij të butë. Këto shtresa ngurtësojnë menjëherë dhe gradualisht formojnë shell.

Molusqeve janë të ndarë në dy grupe: univalves dhe bivalves.

Univalves kanë një predhë, përgjithësisht spirale formë. Kafsha është zakonisht një kërmilli dhe jeton më bëni brenda shell bashkangjitur nga një muskul jashtëzakonisht të fortë. Kur kërcënuar, kërmilli tërheq veten në shell, mbyllja atë me pjesën e poshtme të këmbës, i quajtur një operculum. Operculum është një material i vështirë ngjashme me thonj të njeriut.

Bivalves janë dy predha varet së bashku. Muskujt e fortë bashkangjitur kafshën në të dy anët e shell. Kur kërcënuar, kjo kafshë snaps ajo derdh mbyllur.

Seashells e Sanibel dhe Captiva - courtsey e Bejli-Matthews Shell Muzeu Kliko për imazhin madhësi të plotë

Seashells e Sanibel dhe Captiva
- Courtsey i Bejli-Matthews Shell Muzeu
Kliko për imazhin madhësi të plotë

Predha e përbashkëta Sanibel

Amazingly, Sanibel krenohet me 200 + llojeve të predha detit. A e dini se një kon nga një kërmill luftimeve? Si në lidhje me dallimin në mes një tulipan lidhi dhe i vërtetë? Ne rekomandojme vizituar Shell Muzeu Bejli-Matthews ndërsa ju jeni këtu së bashku me një vizitë në web faqen e tyre. Listë e predhat Jugperëndimore Florida, e plotësuar me foto, është një burim i shkëlqyer për të identifikuar dhe të mësuarit në lidhje gjen tuaja.

Miniaturat & Foshnja predhat

Bie në gjunjë ose të rrinë në plazh, shikoni nga afër, dhe ju do të zbuloni një univers të tërë të tjera të predhave - miniaturat dhe predha baby. Miniaturat janë si i madh si ata do të merrni ndonjëherë, ndërsa predhat Baby janë versione të përsosur pak e, në veten e tyre më të vjetër të mëdha. Shumë njerëz janë të befasuar për të mësuar se miniaturat llogari për rreth tre të katërtat e të gjitha llojeve shell identifikuara.

Ju mund të gjeni miniaturat vetëm për kudo, në çdo kohë të vitit. Zhvillimi i një sy për ata ka një bonus shtuar; ju do të gjeni veten duke u ngadalësuar edhe një tjetër nivel si ju hyni në një botë më të vogël.

Predha të rralla

Çdo ëndrrat sheller për të gjetur një mostër të rralla për mbledhjen e tyre. Në Sanibel, shanset favor që më shumë se pothuajse kudo tjetër në botë. Përsëri, ajo që ju gjetur është një çështje e fat, por pjesa tjetër e siguroi se ju keni si i mirë i një shans si çdo ekspert për të qenë në vendin e duhur në kohën e duhur.

Ndër më të kërkuar pas predha:

Junonia: Një predhë i butë e bardhë me ngjyrë kafe në portokalli, katror spote. Jo me të vërtetë vendas në ishujt, Junonia jeton në thellësi deri në 200 metra, ku nuk është e rrallë. Ajo përmendet shpesh në rrjeta karkaleca, e cila shpjegon pse ka shumë në dispozicion në dyqane lokale shell. Çfarë është e rrallë është shell larje deri në plazh. Plazhet e Gjirit, gjatë muajve të dimrit janë bast tuaj më të mirë për të gjetur një të tillë.

Luanit Paw: Nëse Junonia është ëndrra e një sheller-së, Paw e luanit është Grail Shenjtë. Ashtu si Junonia, kjo goce nuk është vendas në ishujt, por lulëzon në ujë të thellë. Pas një stuhie të fortë, ju mund të gjeni një valvul të vetme (gjysmë) në plazh. Shell është e bukur, mjaft e rëndë për madhësinë e saj dhe mjaft i fortë. Ka 7-9 brinjë, të shënuara me "riblets" më të vogla dhe gunga. Putrat luanit janë zakonisht një të thellë, ngjyrë verë të kuqe. Ngjyra e verdhë dhe portokalli janë të mundshme, por jashtëzakonisht e rrallë.

Common orë diellore: Pavarësisht nga emri, nuk ka asgjë të përbashkët në lidhje me orë diellore. Qarkorja dhe kube formë, orë diellore ka 6 apo 7 whorls me disa "beaded" litarët e purples dhe Browns. Ngjyra bazë është gri të bardha apo cirk. Shanset për të gjetur një të tillë në plazh janë të pakta në çdo kohë të vitit, por jo e pamundur.

Uiski Bonnet: Kjo bukuri, e cila rritet në një madhësi prej 2 "për 4", i pëlqen të ha drekë në urchins detit dhe dollarë Sand dhe prandaj jeton në ujë të cekët. Një predhë i guximshëm, ajo është e rrethuar me 5 whorls dhe një të shkurtër, hundë vuri. Ngjyra bazë është e bardhë i butë me sheshin, spote dritë ngjyrë kafe.

Wonder Knobless: Quajtur edhe Bumpless Wonder, ky ekzemplari i rrallë nuk është një deformuar Horse guaskë humbur gunga e saj, por më tepër një shumëllojshmëri të ndryshme, më të vogla. Rritje deri në 18 ", Knobless Wonder është shumë e rrallë, vetëm që jetojnë në ujërat rreth Sanibel dhe Captiva dhe herë pas here deri në jug si Marco Island.

Gjetjet e tjera

Echinoderms - Dollars Sand, urchins detit, Deti Stars

Molusqeve nuk janë të vetmet krijesa interesante që ju mund të hasni si ju shqyrtuar Gjirin dhe plazhi. Echinoderms janë një grup i kafshëve detare me një predhë gëlqere bazë dhe / ose spines që të shërbejë si skelet dhe mbrojtjen e krijesave. Të gjitha echinoderms e rritur kanë një model yll, formuar nga secila krijesë e vetë, si Ylli Detit, apo model në shell si Dollarë Sand dhe urchins detit.

Ju lutem vini re se të gjitha echinoderms janë të mbuluara nën granatimet Ligjeve gjalla dhe NUK mund të merret.

Harta e Plazhet Sanibel & Captiva Publike

Harta e Plazhet Sanibel & Captiva Publike
Kliko për imazhin madhësi të plotë

Plazhet publike

Parking në të gjitha plazhet publike Sanibel dhe Captiva është 2,00 $ në orë dhe zbatuar në mënyrë rigoroze. Parking të meta është i lirë me një leje të vlefshme ose targë.

Sanibel Island

Far Beach dhe Peshkimi Pier - E vendosur në majë lindore të Sanibel dhe mbështjellës rreth në anën e gjirit. Historik, far pune, t-dok pier peshkimi dhe një gjurmë natyrës Boardwalk dredha-dredha përmes kënetave amtare janë të vendosura të gjithë këtu. VC-ja publike dhe një larë këmbë janë në dispozicion. Një vend i mirë për të parë për predha miniaturë!

Gulfside City Park / Algjer Beach - tavolina piknik dhe një të gjerë, plazh i bukur janë në Algjer Lane off Casa Ybel Road. VC-ja publike dhe një larë këmbë janë në dispozicion.

Peshk i madh Bay / TROST Beach - E vendosur në fund jugore të Gjirit peshk i madh Rrugor pranë Gjirit West Drive (Point Knapp-së). Shumë i madh për parkim të lehtë off e peshk i madh Bay Road para Gjirit West Drive me një rritje të shkurtër në plazh. Parking të meta është në një shumë të veçantë e ardhshëm në Boardwalk në plazh. VC-ja publike dhe një larë këmbë janë në dispozicion.

Beach Bowman - E vendosur drejt majë veriore të ishullit, fik San-Cap Road onto Beach Road Bowman-së. Pacenuar dhe i qetë, ju nuk do të gjeni ndonjë hotele këtu. Park dhe të ecin mbi një urë për plazh të izoluar të bardhë. Dushe natyrë, zona të lajë këmbë dhe VC-ja e mëdha publike janë në dispozicion, si dhe zona të luajë për fëmijë dhe gjurmët gjerë palestër.

Blind Pass - E vendosur pak para urës në Captiva. Një i gjerë, plazh i bukur, popullor për peshkim dhe shikuar muzg. VC Portable janë në dispozicion. Parking është shumë e kufizuar.

Captiva Island

Turner Beach - side CAPTIVA i Blind Pass, ky plazh është popullor me shellers dhe peshkatarët. Asnjë not për shkak të rrymave të shpejta dhe shkëmbinj. VC-ja janë në dispozicion.

Captiva Beach - E vendosur në fund të CAPTIVA Drive vetëm kaluar hyrje të Jugut detet Island Resort. Një tjetër vend i madh për të shikuar muzg. Parking është jashtëzakonisht i kufizuar.

Më shumë informacion

Për më shumë informacion mbi Sanibel granatimeve, ju lutem Vist:
Bailey-Matthews Shell Museum
Best Of Sanibel Captiva Video