Sanibel Шелинг

Sanibel Островот е светски познат по својата бомбардирањето плажи и се смета за еден од Топ 3 гранатирање плажи во светот. На кој било од неговите седумнаесет милји на плажа, Sanibel открива изобилство на школки кои ќе се зема здивот.

Зошто Sanibel е уникатна

Легнат во Мексиканскиот Залив, со уникатен исток-запад, песочните брегови чин Sanibel како природна "нето" за гранати кои патуваат на север во струја. Секој ден нов вид на школка се чини дека за да доминираат на плажа и секој ден има нови искуства. Типови на школки на плажа се разликуваат во зависност од годишното време.

ВО ЖИВО Шелинг е нелегално!
Не земајте живи школки, вклучувајќи морски ежови, морски ѕвезди (ѕвезда риба) и песок долари. Земајќи ги во живо школки е нелегално, големите парични казни ($ 500 на школка за прв прекршок), а законот се спроведува.

На владеењето на палецот е дека ако тоа е жив; изгледа и нежно вратете го на вода. Ве молиме да не се фрлаат во живо школки, како што тоа може осакати или убие суштество. Оставањето живо школки гарантира дека ќе продолжи да биде школки на нашата острови за годините што доаѓаат.

Шелинг Совети
Кога & Каде да се плаќа

Ние често се поставува од страна на посетителите кога е најдобро време да се плаќа. Идеална комбинација е исклучително ниска плима време на полна месечина со северозападен ветер, два или три дена по бура за време на високо-сезона. Од сите овие услови не може да се случат во исто време, shellers среќно се спогоди за секој еден од нив. Не сите школки се на плажа - да излезе во вода и одам полека.

Нема избегнување на фактот дека бројот и разновидноста на школки е поголема во текот на зимските месеци, благодарение на северозападниот ветрови во тоа време од годината. Сепак, без разлика кое време од годината ќе ја посетите, секогаш ќе бидат во можност да се најде нешто што ќе ве воодушеви и направи прекрасен спомен на вашиот одмор.

Најдобро време од денот за гранатирање зависи од плимата и осеката. Ниски плима, +/- 30 минути е секогаш најдоброто време како и оддалечуваат вода изложува sandbars и остава зад себе, корита, кои често имаат широк спектар на двете школки и морски живот. Локален плима шема, индивидуализира на вашиот одмор датуми, може да се најдат на BestofSanibelCaptiva.com . Верзија за еден специјално за вашиот датуми и го донесе заедно.

Најдобра Локација? Право надвор од вашата врата во Вест Ветер Ин! Треба да одлучите да се истражуваат на јавни плажи на Sanibel и Captiva, бидете сигурни да проверите на нашата мапа и описи на секоја кон крајот на оваа страница.

Облека и опрема

Покрај вообичаените плажа потреби (капа, заштита од сонце, вода, очила за сонце) постојат неколку дополнителни предмети да се разгледа:
• вода чевли или патики Старата - Силно се препорачува! Сечење на ногата на остар парче на школка може да резултира со непријатни инфекции. Не е начинот на кој сакате да го поминете вашиот одмор.
• А сад да се носат вашиот откритија - песок кофи, мрежест кеси или пластични намирници кеси работат добро.
• Шел Нетс и Sanibel "снег топки" - Продадени во неколку локални продавници, некои луѓе се заколнам од нив за копање и ножот да црпи особено на сурфање линија.

Шел проект
Краток Вовед во мекотели

А морето школка е всушност надворешниот скелет на животно нарекува мекотели. Од животните нема коскената структура, самиот тој ги штити со преземање на калциумот од вода и песок и правење на тенки секреција која опфаќа својот мек тело. Овие слоеви се зацврстуваат веднаш и постепено се формира школка.

Мекотели се поделени во две групи: univalves и школки.

Univalves имаат една школка, обично во форма на спирала. Животното е обично на полжав и животот завиткан во внатрешноста на школката спроведен од страна на исклучително силен мускул. Кога се загрозени, на полжав се вовлекува во школка, запечатување со долниот дел на ногата, наречен operculum. На operculum е тешко материјал сличен на човечкиот нокти.

Школки се две гранати шарки заедно. Силен мускули во прилог на животните и на двете страни на школка. Кога се загрозени, ова животно прилепува го плаќа затвори.

Школки од Sanibel и Captiva - courtsey на Bailey-Метјуз Шел Музејот Кликни за целосна големина на сликата

Школки од Sanibel и Captiva
- Courtsey на Bailey-Метјуз Шел музеј
Кликни за целосна големина на сликата

Заеднички Sanibel Школки

Неверојатно, Sanibel може да се пофали 200 + видови на морски школки. Дали знаете конус од борбите раковина? Како што е разликата помеѓу зрнестото и вистински лале? Ние препорачуваме посета на Шел Музејот Bailey-Метјуз , додека сте тука, заедно со посета на нивниот веб-сајт. На листата на југозападна Флорида Школки, полн со слики, е одличен ресурс за идентификување и за учење за вашите наоди.

Минијатури & Бебе Школки

Клекнете или седат на плажа, погледнете поблиску, и ќе открие еден сосема поинаков свет на школки - минијатури и бебето школки. Минијатури се толку големи како што некогаш ќе се добие, додека Бебе школки се совршен малку верзии на нивните постари, поголеми самите. Многу луѓе се изненадени да научат дека минијатури сочинуваат околу една четвртина од сите видови школка идентификувани.

Можете да најдете минијатури само за секаде, во секое време од годината. Развивање на свест за нив има дополнителен бонус; ќе најдете се забавува уште една рецка како ќе се движат во помал светот.

Ретки школки

Секој sheller соништа за наоѓање на ретки примероци за нивна наплата. На Sanibel, шансите се залагаат дека повеќе од речиси никаде на друго место во светот. Повторно, она што сте изнаоѓање е прашање на среќа, но бидете сигурни дека имате добра шанса како на секој експерт да се биде во право место во право време.

Меѓу најбараните школки:

Junonia: А крем бела школка со кафена портокал, квадрат дамки. Не, навистина роден на острови, Junonia живее во длабочините до 200 метри, каде што не е ретка. Тоа често се израснати во ракчиња мрежи, што објаснува зошто постојат многу достапни во локалните продавници школка. Она што е ретко е школка за перење на плажа. Заливот на плажите, во текот на зимските месеци се вашите најдобри залог за наоѓање на еден.

Лавот е Paw: Ако Junonia е сон sheller е, Paw на лавот е Светиот Грал. Како Junonia, ова фестонирам не е роден на острови, но успева во длабока вода. По силна бура, можете да најдете еден вентил (половина) на плажа. Школката е убава, прилично тешка за својата големина и доста силна. Постојат 7-9 ребра, означени со помали "riblets" и испакнатините. Шепи Лав се обично длабоко, црвено вино боја. Жолта и портокалова боја се е можно, но исклучително редок.

Заеднички Сончев часовници: И покрај името, не постои ништо заедничко за Сончев часовници. Кружен и купола форма, Сончев часовници има 6 или 7 whorls со неколку "испакнати" жици на пурпурни и пече. На база на белузлавата боја е сива или тен. Шансите за наоѓање на еден на плажа се мали во секое време од годината, но не и невозможно.

Скоч хаубата: Оваа убавина, која расте до големина од 2 "до 4", сака да вечераат на морски ежови и песок долари и затоа живее во плитката вода. А здрав школка, се заокружува со 5 whorls и краток, истакна носот. База на боја е кремасто бела со плоштад, светло кафени дамки.

Knobless прашувам: Исто така наречен Bumpless Вондер, овој редок примерок не е деформиран коњ раковина недостасува своите удари, туку различни, помал број. Расте до 18 ", на Knobless Вондер е многу ретка, само што живеат во водите околу Sanibel и Captiva и повремено далеку на југ, како Марко островот.

Други наоди

Валентност - Песок долари, морски ежови, морски ѕвезди

Мекотели не се само интересни суштества можете да се судрите како што истражуваат на Персискиот залив и плажа. Валентност се група на морски животни со вар врз школка и / или боцки, кои служат како скелетот и заштита на мечките. Сите возрасни валентност имаш ѕвезда шема, која е формирана од страна на било самиот суштество, како морето ѕвезда, или моделот во школка како песок долари и морски ежови.

Ве молиме имајте во предвид дека сите валентност се покриени во живо Шелинг Закони и не може да се преземат.

Мапа на Sanibel и Captiva јавни плажи

Мапа на Sanibel и Captiva јавни плажи
Кликни за целосна големина на сликата

Јавни плажи

Паркирање на сите Sanibel и Captiva јавни плажи е 2,00 $ на час и строго се спроведуваат. Хендикепирани паркирањето е бесплатно со важечка дозвола или лиценца плоча.

Sanibel Остров

Светилникот плажа и риболов Пјер - Се наоѓа на источниот крај на Sanibel и завиткување околу на заливот страна. Историскиот, кои работат светилникот, Т-пристаништето риболов пристаништето и природата Форуми патека ликвидација преку мајчин мочуриштата сите се наоѓаат тука. Јавни тоалети и една нога миење се достапни. А добро место да се погледне за минијатурни школки!

Gulfside Градскиот парк / Алжир плажа - пикник маси и широк, прекрасна плажа се на Алжир Лејн надвор Casa Ybel патот. Јавни тоалети и една нога миење се достапни.

Tarpon Bay / Trost плажа - Се наоѓа на јужниот крај на заливот Tarpon патот на Западот Залив диск (Knapp е точка). Голем број за лесно паркирање исклучување на Tarpon Беј патот пред Западот Залив драјв со кратко пешачење до плажата. Хендикепираните паркинг е во посебен многу до Форуми на плажа. Јавни тоалети и една нога миење се достапни.

Плажа Бовмановиот - Се наоѓа кон северниот дел од островот, исклучете Сан-капа на патот кон Бовмановиот плажа патот. Приштина и тивко, не можете да најдете било хотели тука. Парк и одиме во текот на еден мост за затскриено бела плажа. Отворен тушеви, нога области миење и големи јавни тоалети се достапни, како и игра област за деца и богат Фитнес патека.

Слепите Лозинка - Наоѓа само пред мостот на Captiva. А широк, прекрасна плажа, популарен за риболов и гледање зајдисонце. Преносни тоалети се достапни. Паркинг е многу ограничен.

Captiva остров

Тарнер Beach - Captiva страна на слепите премин, оваа плажа е многу популарна со shellers и рибарите. Не пливање поради брзи струи и карпи. Тоалетите се достапни.

Captiva плажа - Се наоѓа на крајот на Captiva диск само минато на влезот во Јужна Море Остров одморалиште. Друг одлично место за да се види на зајдисонце. Паркинг е крајно ограничен.

Повеќе информации

За повеќе информации за Sanibel Шелинг, ве молиме vist:
Bailey-Метјуз Шел музеј
Најдоброто од Sanibel Captiva Видео