kki Мацумото, почитуван Sanibel уметник, има положено

IkkiTasteArt Редовни посетители и жители на Sanibel Ајленд би го виделе карактеристична уметност Ikki Мацумото во бројни остров и други југозападна Флорида места. Тој беше познат по стилизирани портрети на птици, sealife и полу-тропски предели одраз на карактерот на неговата сакана Sanibel Ајленд. Неговата уметност украсени постери и облека понудени на таков почитува уметност организации како Sanibel е голема уметност и Алијансата за уметност во Форт Маерс. Тој исто така бил познат за една весела и generaous дух, донирање на бројни примери на неговата уметност на заедницата специјалисти за финансии.

Роден во Токио како втора од седумте деца на остварува татко на јапонскиот уметник, студирал уметност во Уметничката Acadeny во Синсинати, Охајо, каде што се состана неговата идна сопруга, Поли. Двете се пресели во Sanibel во 1975 година, каде што се во сопственост на уметнички галерии во кој неговата работа и растителни влакна уметност Поли.

"Работа Ikki имаше неспоредливо шарм и леснотија, секогаш со чувство на задоволство на предмети што прикажаа", вели Вилијам Waites, кој имаше племенски уметничка галерија со својата сопруга во истата Sanibel плоштад како еден од Ikki и галерии Поли. "Неговата посета во нашата продавница беа светли точки во нашите денови, секогаш придружено со насмевка и сјај, кој е олицетворение на неговата уметничка визија."

Конечно, семејството се преселило во Охајо, но нивниот престој во снег и студ ги врати во југозападна Флорида, каде што купи куќа во руралните Бакингемската. За жал, очите Ikki почна да пропаднат, многу на загриженост на оние кои него и неговата работа сакаше. Потоа, во 2013 година тој беше дијагностициран рак на црниот дроб. Обиди да се јават на напредокот на заболување покажаа како неуспешни и Ikki рече збогум на САД на 31 декември 2031 година.

Меѓу е остварувања беа илустрации за познатиот Радоста на готвење готви книга, велигденско јајце овластена за Белата куќа од страна на Ненси Реган и чуден цртежи за детски книги. Тој ќе се пропушти.

Објавено во Некатегоризирано